Archman Linux

Archman Linux, Arch linux tabanlı bir linux dağıtımıdır. Xfce, KDE Plazma, Mate, Deepin, Gnome, Lxde ve Lxqt sürümleri vardır. Ana sürümümüz Xfce sürümümüzdür.

Xfce’nin tercih sebebi, popüler ve tüm ihtiyaca cevap veren bir masaüstü yönetimidir ve eski bilgisayarlar için de oldukça verimli olmasıdır. Ortalama 400-500 mb arası ram bellek tüketir.

 

Archman adı, Arch linux ve Pacman paket yönetiminin kombinasyonundan türetilmiştir. Türkiye menşeli bir linux dağıtımıdır. Vizyon olarak ise sadece yerel kullanıcı değil küresel kullanıcıyı da hedefler. ARCHMAN adı, küresel olarak Archmen olarak telaffuz edilmektedir, Türkçe olarak ise archmen, arkman ya da yazıldığı gibi archman olarak telaffuzlar kulağımıza gelmektedir.

Archman gelişim ve destek ekibi öteden beri Arch ve Arach tabanlı dağıtımlara destek veren bir ekiptir. Özellikle Manjaro Linux gelişiminde ciddi anlamda küresel bir kariyere sahiptir. Archman.org sitesi, bu ekibin ortalama 5 yıllık emeğini ve desteğini barındırır. Archman ve diğer Arch tabanlı dağıtımlar için çözümler ve belgeler yine bu takım tarafından sağlanmaktadır.

Archman Linux, Arch Linux’mudur? Archman Linux Arch tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Fakat çalışmalarımız farklılık gösterebilir. Archman ile ilgili destek almak için sadece kendi sitemizi, forumlarımızı ve belgelerimizi kullanın. Mümkün olduğunca taban dağıtıma uzak kalmamaya çalışıyoruz ve minimal bir depodan öteye geçmeyi istemiyoruz.

Archman paket depomuz ise minimum paket hedefleyen bir anlayışa dayanır. Dağıtıma has sanat işlerini, konfigürasyonları, resmi depolarda desteklenmeyen birkaç paketi ve yine destek verilmeyen donanım sürücülerini içerir. Bunu dışında sürekli büyüyüp giden bir depo olmaması tercih sebebidir.

Archman gelişimi, kullanıcı geri bildirimi ve tecrübe bileşeni içeren bir gelişim anlayışına dayanır. Takımımızın geçmiş tecrübeleri ile kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimler ve talepler not alınarak harmanlanır ve makul tespitler ile yol haritası belirlenerek inşa çalışmaları yapılır. Kararlı bir sürüm elde edilmesi adına alfa, pre, beta, rc gibi sürüm aşamalarından geçirilerek test edilir.

Archman USB aktarımı hususunda ise Arch linux ve bu tabanı kullanan tüm dağıtımlar da dahil Suse ImageWriter ve dd komutları ile aktarım metodunun kullanılmasını öneriyoruz. Başka yazılımlar ile kurulum yapmış olsanız da sebebi hakkında fikir sahibi olunamayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Archman Linux indirmek ve daha çok bilgi almak için:
 
Kaynakça: https://archman.org/