Pardus Yolu Haberler

Pardus İşletim Sistemi Haberleri, Linux Haberleri, Teknoloji Haberleri

HAVELSAN EKSPRES ile HACKATHON

Havelsan Express ile 16-20 Mayıs tarihlerinde rayların üzerinde 26 saat süren HACKATHON gerçekleşti.

Ankara’dan 16 Mayıs’ta yaklaşık 105 kişiyle 27 takımdan oluşan ve 5 jüri üyesi eşliğinde yola çıkan HAVELSAN Express’i yola çıktı. Express 6 yataklı, 2 yemekli ve 1 toplantı vagonuna sahip. Havelsan Hackathon Expressi Türkiye’de ilk defa 3 şehiri yol güzergahında barındıran ve hareket halinde iken 105 kişinin bilgi ve fikir ürettiği bir Express.  

Devamını oku...

Yarışma Hakkında
Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı Yarışmaları kapsamında Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Projesi ve Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı işbirliği ile düzenlenen Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması, açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus 21’i merak eden, Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm gönüllülerimizin katılımına açık olacaktır. Yarışmada Pardus 21’in en son sürümü üzerinde arka plan tasarımı yapılacaktır. Pardus 21 ana teması olan Dolunay temasına sadık kalınarak tasarlanması beklenen arka plan tasarımları, belirlenen teknik kriterlere uygun olarak talep.pardus.org.tr adresine yüklenecektir. Katılımcılardan, öncelikle bir son kullanıcı olarak Pardus işletim sisteminin görünümü adına öneriler sunmaları ve arka plan tasarımı geliştirmeleri istenmektedir.

Başvuru Koşulları
Yarışma kapsamında geliştirilen arka plan tasarımları talep.pardus.org.tr adresine giriş yapılarak teslim edilecektir. Katılımcılar yarışma için belirtilen son tarihe kadar talep.pardus.org.tr adresinden talep girişi yapmak zorundadır. Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştirilecektir. Yarışma kapsamında en fazla 5 tasarım gönderilebilecektir.

Devamını oku...

 

 Anthony Cuthbertson @ADCuthbertson 

HABER https://www.indyturk.com/node/500576/bi%CC%87li%CC%87m/merkeziyetsiz-twitter-uygulamas%C4%B1-milyarlarca-kullan%C4%B1c%C4%B1n%C4%B1n-be%C4%9Fenisine-sunuldu   alınmıştır.

"Merkeziyetsiz Twitter" diye tanımlanan sosyal ağ, Google'ın Play Store'unda piyasaya sürüldükten sonra artık milyarlarca Android kullanıcısı için ulaşılabilir hale geldi.

Devamını oku...

T.C. Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan sonra Pardus Yazılım Merkezi’nin Kurumsal sürümü AFAD’da da kullanıma açıldı.

Bu yazılım sayesinde kullanıcılara kuruma özel uygulamalar kolaylıkla ulaştırılabiliyor. Pardus dönüşümünü öncü olarak tamamlayan kurumlarımızdan AFAD, uzun zamandır Pardus ve bileşenlerini kurum içerisinde kullanıyor.

AFAD’ın (T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) kurumsal ihtiyaçlarına çözüm olarak entegrasyon ve özelleştirmeler ile geliştirilmiş, kurum içi özel uygulama ve donanım sürücüleri bulunuyor. Kurum çalışanlarının tüm bu uygulamalara ve Pardus Yazılım Merkezi’ne doğrudan erişebilecekleri şekilde geliştirilen Pardus Yazılım Merkezi Kurumsal Sürümü ile artık bu uygulama araçlara doğrudan erişebilmeleri mümkün.

Devamını oku...

   Bu kitap ile Pardus İşletim Sisteminin siyah bir ekranda komutlar yazılarak kullanılan bir işletim sistemi olmadığını görecek ve her şeyin grafik ortamda fare tıklamaları ile gerçekleştirildiğini okuyacak, aynı zamanda uygulamaların ayarlarının nereden ve nasıl yapıldığının detaylarını bulabileceksiniz.
Aynı zamanda kurumsal bir ortamda Pardus istemcilerinizi nasıl yönetebileceğinize dair uygulamaların kurulum ve ayarları hakkında bilgi alabileceksiniz.
Ek olarak Pardus Dönüşüm Projesi gerçekleştirmek isteyenler için bir proje yönetim örneği de bulunmaktadır.
Kolaylık yerine özgürlüğü tercih edin ve Pardus kullanın!

Devamını oku...

Nesli tükendiği düşünülen Anadolu parsının, Şırnak Cudi Dağı eteklerinde varlığını sürdürdüğünü ortaya çıkaran 3 fotoğraf elde edildi.Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü 3’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Şırnak Şube Müdürlüğü yürütücülüğü ve Ekoiz Çevre Danışmanlık firması yükleniciliğinde yürütülen ve Şırnak ilinin biyoçeşitlilik araştırması kapsamında kurulan fotokapanlarla, soyu tükendiği düşünülen Anadolu parsına ait üç fotoğraf elde edildi.

Devamını oku...

TUBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Pardus ETA 100 binin üzerinde etkileşimli tahta kullanacak. Meb ve Arçelik arasında yapılan anlaşma ile derslik, laboratuvar ve atölyelerde öğrenci,

öğretmen ve idarecilerin Pardus ETA yüklü etkileşimli tahtalardan faydalanmaları mümkün olacak. Hizmet 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında 28.000 adet olarak sunulacak.

Devamını oku...