Teknofest 2022 kapsamında bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması başlıyor. Başvurular 25 Şubat – 3 Haziran 2022 tarihleri arasında toplanacak.

TÜBİTAK ULAKBİM PARDUS Projesi, Teknofest 2022 kapsamında, Pardus’un en güncel sürümü için Hata Yakalama ve Öneri Yarışması düzenliyor. TÜBİTAK ULAKBİM ve Pardus Projesi’nin de kurucu üyelerinden olduğu Türkiye Açık Kaynak Platformu ve Bilişim Vadisi işbirliğiyle gerçekleştirilecek yarışmada ödüller, birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL ve üçüncüye 7 bin 500 TL* olarak belirlendi.

Pardus kullanımının yaygınlaştırılması, Pardus’un 21 Mart 2022’de yayımlanması planlanan Pardus 21.2 sürümünün tanıtımı, Pardus ekosisteminin güçlendirilmesine katkı sağlanması ve yeni sürüm Pardus 21.2 üzerinde hata yakalama ve öneri katkısı alınması hedefiyle gerçekleştirilen yarışma; açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus 21’i merak eden ve Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm öğrencilere açık olacak.

Devamını oku...

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması düzenlenmektedir.

 

 

Devamını oku...

Türkiye Açık Kaynak Platformu, ülkemizde açık kaynak kodlu yazılımları desteklemek, yazılımcı sayısını ve niteliklerini artırmak amacıyla kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Bu bağlamda, Bilişim Vadisi'nde 30 Kasım 2019 tarihinde Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili ilk 24 saatlik hackathon gerçekleştirilmiştir. Açıkhack adlı hackathona 180 kişi başvurmuş, 120 kişi katılım sağlamış, 28 demo proje oluşturulmuştur. 1 Temmuz 2020 tarihinde ise yaklaşık 1 ay süren Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili online yarışma programına 213 kişi katılım sağlamış, 47 demo proje oluşturulmuştur.

Devamını oku...